Certyfikaty jakości
Rynek od pewnego czasu przeżywa prawdziwy boom jeżeli chodzi o certyfikaty. Jest mnóstwo znaków, godeł i symboli, które mają za zadanie przekonać konsumenta, że dany produkt jest godny polecenia. Czy za tym faktycznie idzie wysoka jakość towaru?
Nie sztuką jest przystąpienie do certyfikatu czy innego programu, w którym weryfikacja jakości opiera się o krótką i powierzchowną ocenę ankietową. Nie jest to w żaden sposób miarodajne i można uznać, że wprowadza konsumenta w błąd.
Certyfikat jakości
Certyfikaty jakości powinny nieść za sobą przede wszystkim merytorykę i rzetelną opinię. To kluczowa kwestia. Ich przyznanie powinno być poprzedzone wnikliwą analizą firmy na rynku i audytem weryfikującym politykę jakości w wielu obszarach tj. produkcja, zarządzanie, polityka HR itp. Bardzo ważnym elementem jest informacja zwrotna, czyli feedback po audycie, który pozwala firmie popracować nad pewnymi zakresami i wyeliminować słabe strony ich funkcjonowania.
Niewątpliwie projektem, za którym idzie merytoryka jest Certyfikat JAKOŚĆ ROKU®. To jedyny tego typu program w Polsce, który wyróżnia przedsiębiorstwa, organizacje i jednostki naukowo badawcze, dla których jakość to priorytet. Certyfikat jakości jest po to by promować i wspierać podmioty. Firmy po wnikliwej analizie audytowej otrzymują feedback nad czym warto jeszcze popracować by stale podnosić jakość. Pozwala im to systematycznie podążać drogą jakości i doskonalić się poprzez jakość. Jest krokiem do osiągnięcia rynkowego sukcesu, który opiera się na zadowolonych klientach i usatysfakcjonowanych pracownikach.
pełnią ważną funkcję z punktu widzenia konsumenta. Jak pokazują liczne badania znaczna część klientów zwraca uwagę na godła dokonując decyzji zakupowych. To dla nich cenna informacja, że produkt lub usługa, po który sięgają są warte uwagi. Można im zaufać, tak jak zrobili to inni i zarekomendować. To utwierdza również użytkowników w przekonaniu, że wydane w czasie zakupu pieniądze zostały dobrze spożytkowane.