Szanowni Państwo, na progu 2022 roku w imieniu własnym i całej redakcji, chciałbym życzyć i Państwu i Nam przede wszystkim spokoju od wszelkich zawirowań: politycznych, pandemicznych i jakościowych. Chciałbym wyrazić również nadzieję, że nadchodzący rok będzie czasem przełomu w drodze do normalności i powrotu do czasów sprzed COVID-19.
Oczywiście zadaję sobie sprawę, że powrót jeden do jednego nie będzie możliwy. Globalny świat się zmienił, a wraz z nim i my sami. Wpływ pandemii chociażby na rynek pracy jest olbrzymi. Praca zdalna – jeszcze do niedawna wykorzystywana sporadycznie i niechętnie – no bo jak dopilnować pracownika w domu albo co gorzej na drugim końcu świata – stała się nową normalnością. Wpływa to na deweloperów oferujących przestrzenie biurowe, firmy dostarczające jedzenie do biur, transport, komunikację, etc.Świat się zmienia, a wraz z nim jakość. Szczególnym przypadkiem jest norma ISO 9001 – podstawa i biblia dla każdego poważnie myślącego o doskonaleniu procesów w organizacji. Niedawno Komitet Techniczny ISO T-176 ogłosił, po raz pierwszy w historii, że aktualizacja zapisów normy nie jest wymagana. Oznacza to, że ostatnia rewizja z 2015 roku będzie nadal obowiązywać. Rozwinięcie tematu i wynikających z powyższej decyzji szans znajdziecie Państwo w artykule prof. Marka Roszaka , prezesa KLUBU POLSKIE FORUM ISO 9000 .
W nadchodzącym roku w dalszym ciągu będziemy – jako redakcja Quality Magazynu – jedynego, profesjonalnego pisma o jakości w Polsce – zajmować się praktyczną stroną doskonalenia. W niniejszym numerze znajdziecie Państwo poradnik/kompendium wiedzy na temat Modelu EFQM, który może być realną alternatywą dla ISO, autorstwa prof. Arkadiusza Wierzbica i dr Joanny Martusewicz z Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu , a także niezwykły dwugłos między Arturem Chwojnowskim , prezesem firmy Scanclimber , a He nrykiem Metzem , niezależnym konsultantem, o drodze do zapewnienia jakości na przykładzie konstruowania bramki przystankowej.
Jednocześnie, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy nadal wyróżniać i nagradzać przedsiębiorstwa wyjątkowe na tle podejścia i zapewniania jakości. W bieżącym numerze jest ich wiele: Krakowskie Zakłady Automatyki SA , DONNA , KRUSZBET SA , Trasko Invest Sp. z o.o. czy Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN , by wymienić tylko kilka z nich.
Serdecznie zapraszam do lektury i zachęcam do współpracy z naszym magazynem
Z wyrazami szacunku
Marcin Kałużny
Redaktor Naczelny,
prezes zarządu Fundacji Qualitas