Grodzisk Mazowiecki Adres z przyszłością! ?
Największym priorytetem inwestycyjnym dla władz Grodziska jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej. Co roku ok. 30 % budżetu gminy przeznaczone jest na sukcesywne uzbrajanie terenów, budowę i modernizację dróg oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Najcenniejszym obiektem archeologicznym w gminie jest wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko położone we wsi Chlebnia, zwane potocznie „Szwedzkimi Górami„. Grodzisko jest pozostałością istniejącej tu w XI i XII w. osady obronnej, która była najprawdopodobniej siedzibą rycerską. W otoczeniu warowni powstawały osady podgrodowe. Na miejscu jednej z nich rozwinęła się wieś, a potem miasto Grodzisk.
Na terenie miasta znajdują się liczne, warte odwiedzenia, obiekty zabytkowe. ??
- Kościół Parafialny p.w. Św. Anny (Pl. Króla Zygmunta Starego) – ufundowany przez Wojciecha Mokronoskiego w 1687 r. Murowany, wybudowany w stylu eklektycznym. We wnętrzu wyposażenie renesansowe i barokowe.
- Kaplica p.w. Św. Krzyża (obok kościoła) – wybudowana w 1713 r. jako wotum dziękczynne po wygaśnięciu epidemii cholery.
- Dwór Skarbków (ul. Parkowa 1) – wybudowany w II połowie XVIII w. w stylu barokowo-klasycystycznym. Rodowa siedziba kolejnych właścicieli Grodziska. We wnętrzu znajdują się unikalne polichromie autorstwa Jana Bogumiła Plerscha z 1782 r.
- Cmentarz Żydowski (ul. Żydowska) – założony w 1780 r. Na jego dzisiejszym terenie znajduje się 277 zabytkowych nagrobków. Do 1941 r. stanowił miejsce pochówku Żydów mieszkających w Grodzisku i okolicach.
- Budynek byłego Zakładu Wodoleczniczego dr Bojasińskiego (ul. J. Kilińskiego 12) – powstał w 1884 r. Aktualnie jest siedzibą wielu organizacji społecznych oraz Szkoły Podstawowej Nr 1.
- Willa „Foksal” (ul. W. Bartniaka 26) – wybudowana przez rodzinę Mokronoskich w 1845-46 r. z przeznaczeniem na dom zajezdny o charakterystycznym kształcie lokomotywki.
- Willa „Kaprys” (ul. Okólna 1) – pochodzi z 1886 r. W jej otoczeniu znajduje się stara powozownia oraz zabytkowy park ze stawem i rzeźbami.
- Willa „Radogoszcz” (ul. H. Sienkiewicza 31) – wybudowana w końcu XIX w. Obecnie siedziba wielu stowarzyszeń i organizacji kulturalnych. W budynku mieści się również galeria, w której Ośrodek Kultury organizuje około 6 różnorodnych wystaw rocznie.
- Willa „Kniaziew” (ul. Suwalska 15) – postawiona w 1911 r. na letnią rezydencję gen. Eugeniusza Dmitriewicza Kniaziewa – inżyniera fortyfikacji wojennych wojsk rosyjskich stacjonujących w Warszawie.
Atrakcje warte polecenia:
- wycieczki rowerowe i piesze wędrówki – szlaki rowerowe mapka
- wędkowanie w licznych akwenach wodnych
- grzybobrania w okolicznych lasach
- przejażdżki konne wierzchem lub bryczką
- dla amatorów mocnych wrażeń – przeloty widokowe motolotnią
- wizyta w Galerii Instrumentów Folkowych – jedynej tego typu galerii w Europie.
https://www.facebook.com/pg/Galeria-Instrument%C3%B3w-Folkowych-553804164828164/about/?ref=page_internal
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński