Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorców. Te niepewne czasy, które zaczęły się w marcu zeszłego roku, odbiły się na kondycji finansowej wielu firm. W efekcie budżety marketingowe przedsiębiorstw zostały mocno uszczuplone, a w niektórych przypadkach zredukowane do zera. Ale czy faktycznie oszczędności na promocji oraz reklamie, która od zawsze była dźwignią handlu, to właściwy kierunek?

Z biurowca do sieci

Marzec 2020 roku był czasem, w którym wiele firm musiało przeorganizować dotychczasowy tryb pracy. Istotne stało się zapewnienie środków bezpieczeństwa dla pracowników w obliczu zagrożenia zakażeniem COVID-19 i w efekcie przemodelowanie pracy na system zdalny lub pół-zdalny – zmianowy.

Efekt? Siedziby firm w przypadku wielu przedsiębiorstw przeniosły się z biurowców na strony internetowe i do social mediów. Produkty i usługi z myślą o bezpieczeństwie klientów proponowano poprzez konsultacje online.

Takie rozwiązanie zastosowała przykładowo firma Vetrex – producent okien premium PCV, proponując pomiary i wybór okien w sieci, a dopiero na ostatnim etapie zapraszając na spotkanie z przedstawicielem firmy przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa zdrowotnego.

Vetrex to zresztą przykład partnera Fundacji Qualitas, który po dwóch latach przerwy zdecydował się w dobie pandemii przystąpić do procesu certyfikacji w ramach EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2020. W efekcie producent okien otrzymał diamentowe wyróżnienie w tym programie. Warto również wspomnieć, że Vetrex Sp. z o.o. rok 2020 zamknęła z bardzo przyzwoitym zyskiem finansowym.

Vetrex jest również jedynym spośród naprawdę wielu producentów okien w Polsce, który zdecydował się w dobie pandemii na skorzystanie ze świadczeń promocyjno-marketingowych oraz nominacji do godła przyznawanego przez Fundację Qualitas najbardziej wyróżniającym się firmom i placówkom naukowym w kraju.

Marketing w dobie pandemii

Marketing to oczywiście dodatkowe koszty, ale jednocześnie sposób na rozwój sprzedaży. Jego rola w biznesie jest istotna, o czym przekonywały się nawet duże marki, próbujące oszczędzać na marketingu i reklamie. Kiedy zatem zrezygnować z promocji i marketingu i czy faktycznie jest to dobra droga?

Całkowite odcięcie budżetu marketingowego nie będzie miało negatywnego wpływu na sytuację w firmie tylko wówczas, gdy jest to jedyny sposób na to, żeby firma przetrwała, bądź w sytuacji, kiedy wydatki na reklamę i marketing sprawiają, że miesięczny bilans firmy jest ujemny. To oczywiste, że nie można korzystać z rozwiązań, na które firmy nie stać.

Kolejnym aspektem przemawiającym za tym, żeby zrezygnować z marketingu i promocji w dobie pandemii, jest to, że konkurencja również całkowicie z niego rezygnuje. Ale to oczywiście sytuacja skrajna i wcale nie aż tak pewna i oczywista.

Zawsze znajdzie się jedna firma, która jednak na działania promocyjne w niepewnych czasach się zdecyduje. W rezultacie podwyższy sprzedaż swoich produktów i usług oraz wytworzy trudną do nadrobienia dla konkurencji przewagę w czasie, kiedy inni nie będą się promować i zaprzestaną budowania swojego wizerunku.

Więcej laureatów w dobie pandemii

EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE®, JAKOŚĆ ROKU®, WYBÓR POLAKÓW® oraz to certyfikaty, którymi Fundacja Qualitas honoruje najbardziej wyróżniające się firmy, uczelnie i samorządy w kraju.

Od 16 lat wspieramy, pomagamy i wyróżniamy. Również teraz – w tych niepewnych czasach pandemii, kiedy wiele podmiotów zadaje sobie pytanie, czy certyfikat jakościowy to dobry wybór i czy może lepiej nie przeczekać i zdecydować się na tego typu wyróżnienie, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Odpowiadamy z całą odpowiedzialnością i przekonaniem, że to najlepszy wybór. Wiedzą o tym dobrze i potwierdzają to nasi partnerzy, którzy dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu godła odnotowują nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży swoich produktów i usług. A najlepszym potwierdzeniem tego, jak przydatne i pomocne może być godło w trudnych czasach, jest fakt, że w 2020 roku – gdy wybuchła pierwsza, a potem druga fala pandemii – laureatów Certyfikatów przyznawanych przez Fundację Qualitas było aż o 30% więcej niż w roku 2019.

Marcin Pawlenka